1. Перейдіть до розділу «Маркетинг», потім виберіть вкладку «Карти».
2. Щоб швидко знайти потрібні карти, розділіть їх у папки. Наприклад: сертифікати, бонусні карти, абонементи у солярій, або на манікюр тощо. Створити папку просто — натисніть «Додати», напишіть назву папки та збережіть зміни.
3. Виберіть папку та натисніть «Додати картку». Виберіть потрібний тип карти зі списку, що випадає — зараз вибираємо накопичувальну карту.
4. Напишіть назву карти.
5. Ціну та термін дії в даному типі карти вибрати не можна. Бонусні карти продаються без оплати та є безстроковими.
6. Виберіть тип накопичення: у клієнтів буде накопичуватися скидка або бонуси.
Якщо вибрали знижку
7. Виберіть, які позиції будуть враховуватись при накопиченні знижки у клієнта (розраховується від): купівлі товарів, послуг, карт тощо. Потім виберіть, які категорії клієнти пізніше зможуть витрачати накопичене (впливає на).
Якщо вибрали бонуси
7.1 Виберіть покупки, що входять до накопичення суми для досягнення рівня.
(Розраховується від). Також виберіть за які покупки клієнт отримуватиме бонус при досягненні рівня (впливає на).
8. Якщо потрібно, щоб знижки/бонуси нараховувалися або впливали не на всю категорію, а лише на певні позиції, наприклад, ви хочете нараховувати клієнтам знижки за відвідування послуг манікюру та солярію, а потім вони зможуть витрачати та застосувати отриману знижку лише на косметику за доглядом, натисніть навпроти категорії «Все (вибрати)».
9. Зніміть галочки з тих позицій, за які не нараховуються для знижки. Збережіть зміни.
Налаштуйте рівні накопичення
1. Налаштуйте рівні накопичення. Наприклад, за суму покупок від 0 до 500 гривень клієнт не отримує знижку, коли він здійснить покупок на суму від 500 гривень — отримає знижку 5%, а коли сума покупок стане 1000 гривень — знижка становитиме 10%.
Знижку або бонус, вище яких отримати у вашому салоні неможливо, записуйте в поле «Понад (сума)»
2. Натисніть «Зберегти».
Готово!